Co suplementować na diecie wegańskiej

Co suplementować na diecie wegańskiej

Spis treści

Witamina D

Wydaje mi się, że wiele osób bagatelizuje konieczność suplementacji witaminy D, a jej niedobór może m.in negatywnie wpływać na: skórę (szczególnie u osób zmagających się m.in. z łuszczycą, toczniem rumieniowatym, pęcherzycą), funkcjonowanie układu mięśniowego, nerwowego, hormonalnego oraz układu odpornościowego, a także regulację gospodarki wapniowo-fosforowej.

Zgodnie z zaleceniami, witaminę D należy suplementować od października do marca w standardowej dawce dla osoby dorosłej wynoszącej 800 – 2000 j.m./dzień – dawka zależy od wagi, wieku oraz poziomu witaminy w organizmie. Wyższe wartości powinny być konsultowane ze specjalistami. Ponieważ witamina ta jest rozpuszczalna w tłuszczach, najlepiej spożywać ją wraz z posiłkiem zawierającym tłuszcze.

Aby w okresie letnim doszło do syntezy witaminy D w skórze, która może dostarczyć 80-100% zapotrzebowania, należy przebywać na słońcu w godzinach od 10 do 15 przez około 20 minut. Jednak, ze względu na unikanie słońca przez wiele osób w okresie letnim lub pracę w godzinach, gdy ta synteza jest możliwa, zalecam rozważenie suplementacji przez cały rok.

Niestety, nie każda witamina D jest wegańska:
D2 – ergokalcyferol – typowo wegański, pozyskiwany z drożdży i grzybów.
D3 – cholekalcyferol – najczęściej pozyskiwana z wełny i tranu, ale istnieje również wegańska wersja pozyskiwana z porostów.

Witamina D3 to forma lepiej przyswajalna, ale droższa – jeśli macie możliwość, polecam sięgać po nią.

Dzielę się z Tobą moim doświadczeniem i wiedzą, ponieważ chcę, aby weganizm był dostępny dla każdego.
Jeśli uważasz, że to co robię jest wartościowe i chcesz mnie wspierać, możesz postawić mi wirtualną kawkę.
Jest to miły gest z Twojej strony, który utwierdza mnie w przekonaniu, że moje materiały się przydają i pomaga rozwijać mi bloga.

Scroll to Top