Weganizm w pytaniach i odpowiedziach

Weganizm w pytaniach i odpowiedziach

Weganizm w pytaniach i odpowiedziach to zbiór najczęściej zadawanych mi pytań, zarzutów dla diet roślinnych, które spotykam podczas konsultacji jak również tych często spotykanych w internecie. Wpis ten będę regularnie uzupełniać, dlatego jeśli chcesz być na bieżąco obserwuj mnie na Instagramie lub YouTube.

Dlaczego niektórzy weganie utrzymują, że nie trzeba suplementować witaminy B12?

Witamina B12 jest magazynowana w organizmie, jednak każdy może doświadczyć jej niedoborów w różnym czasie po przejściu na dietę wegańską, jeśli nie będzie ją regularnie suplementować. Dla jednych może to być po 3 miesiącach, dla innych nawet po roku. Istnieją również osoby, które twierdzą, że nie suplementują B12, ale spożywają ją w produktach wzbogaconych o tę witaminę (często nie są tego świadome). Warto wiedzieć również, że witamina B12 ma swoje analogi w niektórych produktach spożywczych, co może prowadzić do tego, że badania krwi nie wykazują jej niedoborów, mimo że organizm może odczuwać jej brak.

Zapraszam Cię do odwiedzenia mojego kanału na YouTube, gdzie znajdziesz filmy z przepisami, a także na inne media społecznościowe, na których dzielę się przepisami i wiedzą.
Nie zapomnij również skorzystać z darmowych jadłospisów.

Weganizm w pytaniach i odpowiedziach

Po przejściu na dietę wegetariańską/wegańską zaczęły mi wypadać włosy, dlaczego?

Zdarza się, że po przejściu na dietę roślinną jest ona źle bilansowana tzn. nie stosuje się strączków jako zamiennika mięsa, a także nie wprowadza większej ilości warzyw, co może przyczyniać się do powstawania niedoborów żelaza, które mogą wpływać właśnie na wypadanie włosów. Często obserwuję to wśród osób, które nie interesowały się wcześniej odżywianiem, nie mają pomysłów na posiłków lub zwyczajnie nie gotują. Oczywiście pomijam możliwość wystąpienie w tym samym czasie jakieś dolegliwości, która również może wpłynąć tak na stan włosów. 

Scroll to Top